Luo PDF

Semifinaalit

Semifinaalien ilmoittautuminen on 1.-31.10.2013. Taitaja2014-semifinaalit järjestetään 9.-20.12.2013 (viikot 50-51) sekä 2.-17.1.2014 (viikot 1-3). Lajien tarkat ajankohdat ja tiedot päivitetään alla olevaan taulukkoon sekä myös tämän Semifinaalit–sivun lajikohtaisille alasivuille.

 
 
Laji

Semifinaali-
koordinaattori,
oppilaitos

Koordinaattorin
puhelinnumero ja
sähköpostiosoite

Lajikohtainen
kilpailijarajoitus
Ajankohta Kilpailupaikka Tulokset
101 Autonasennus Sami Nikkilä
Raision ammattiopisto
044 705 7625 
sami.nikkila
@raseko.fi
 Ei ole

Alkukarsinnat 3.12.2013
Semifinaali 9.-10.1.2014

  Finalistit 
102 Autokorinkorjaus

Hermanni Salonen
Turun ammatti-instituutti 

044 907 3075
hermanni.salonen
@turku.fi

Kaksi kilpailijaa /
oppilaitoksen toimipiste
8.-9.1.2014

Turun ammatti-instituutti

Hamppukatu 2
20740 TURKU

Finalistit
103 Automaalaus Petri Keltaniemi
Keudan ammattiopisto
050 415 0680 
petri.keltaniemi
@keuda.fi

  7.2.2014 ColorNET Oy
Huurrekuja 1
04360 TUUSULA
Finalistit
104 Kuljetuslogistiikka Marko Hallisto
Turun ammatti-instituutti 

050-520 4304
marko.hallisto
@turku.fi

 

Yksi kilpalija / oppilaitoksen toimipiste 14.-15.1.2014 

Loimaan ammatti-ja aikuisopisto
Hämeentie 238
32200 LOIMAA

Finalistit 
105 Metsäkoneen käyttö Jani Kujansuu,
Livia-Winnova
044 455 8017
jani.kujansuu
@winnova.fi 
Kaksi kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste 10.12.2013 

Jämsän ammattiopisto
Metsäoppilaitoksentie 14
42300 JÄMSÄ

Oulun seudun ammattiopisto
Taivalkosken yksikkö
Jokijärventie 2
93400 TAIVALKOSKI

Länsirannikon Koulutus Oy WinNova
Prisma Pori Mikkola

Itäkeskuksenkaari 6
28130 PORI
Finalistit
201 CAD-suunnittelu Tiina Lakanen,
Salon seudun ammattiopisto 
044 770 4401
tiina.lakanen
@sskky.fi
Ei ole Tammikuu

Salon seudun ammattiopisto,
Venemestarinkatu 35
24240 SALO

Harri Hassinen
044-770 4412
Salon seudun ammattiopisto
Mariankatu 29
24240 SALO

Jouko Raappana
040-510 6472
Ammattiopisto Lappia
Keskikatu 69
95400 TORNIO 

Finalistit 
202 Painotekniikka Jukka Tuokko
Turun ammatti-instituutti 
044 907 3983
jukka.tuokko
@turku.fi 
Ei ole  14.-15.1.2014 

Turun ammatti-instituutti
Kukkulakuja 3

20100 TURKU

Tampereen seudun ammattiopisto
Hepolamminkatu 10
33720 TAMPERE

Finalistit 
203 Painotuotteen suunnittelu

Mika Uusitupa
Turun ammatti-instituutti 

040 143 9153
mika.uusitupa
@turku.fi 
Ei ole  15.1.2014 

Turun ammatti-instituutti

Kukkulakuja 3
20100 TURKU

Finalistit 
204 Tietojenkäsittely

Jouni Koivukangas
Turun ammatti-instituutti

044 907 3878
jouni.koivukangas
@turku.fi
Ei ole  14.1.2014

Turun ammatti-instituutti,

Kellonsoittajankatu 9-11
20500 TURKU 

Finalistit
205 Tietokoneet ja verkot

Marianna Virtanen
Turun ammatti-instituutti

044 907 3141
marianna.virtanen
@turku.fi
Ei ole  16.1.2014

Turun ammatti-instituutti

Kukkulakuja 3
20100 TURKU 

Finalistit
206 Verkkosivujen tuottaminen Tapio Kattainen  050 355 1706
tapio.kattainen
@businesscollege.fi 
Ei ole  15.1.2014 

Suomen Liikemiesten
kaupaopisto,
ICT Campus

Hattulantie 2
00511 HELSINKI 

Finalistit
301 Asiakaspalvelu ja myynti Elina Siivonen
Uudenkaupungin
ammatti- ja aikuisopisto Novida

050 307 6557
elina.siivonen
@novida.fi
Neljä kilpailijaa /oppilaitoksen toimipiste

Loimaan semifinaali
16.1.2014

Espoon semifinaali
16.1.2014

Vantaan semifinaali
17.1.2014

Jyväskylän semifinaali
16.1.2014

Elina Siivonen
Uudenkaupungin 
ammatti- ja aikuisopisto Novida
Loimaan Prisma
Aleksis Kivenkatu 7
32200 LOIMAA

Espoon seudun koulutuskuntayhtymä Omnia
Terho Moisio
Prisma Olari
Komeetankatu 2
02210 ESPOO

MERCURIA
Kauppiaitten kauppaoppilaitos
Heli Juntunen
Prisma Jumbo
Vantaanportinkatu 3
01510 VANTAA 

Jyväskylän ammattiopisto
Antti Ritvonen
Prisma Seppälä
Ahjokatu 7
40320 JYVÄSKYLÄ 

Finalistit 
302 Hiusmuotoilu Pia Kiikeri  044 770 4423
pia.kiikeri@sskky.fi
Kaksi kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste  18.12.2013

Salon seudun ammattiopisto

Mariankatu 20
24240 SALO 

Finalistit
303 Kauneudenhoito Annikka Tuomi
Turun ammatti-instituutti 
044 907 3754
annika.tuomi
@turku.fi 
Kaksi kilpailijaa /
oppilaitoksen toimipiste
15.1.2014 

Turun ammatti-instituutti

Aninkaistenkatu 7
20100 TURKU 

Finalistit 
304 Kukkasidonta Kirsi Vesalainen
Ammattiopisto Livia 
050 440 1594
kirsi.vesalainen
@livia.fi
Ei ole 14.1.2014 

Ammattiopisto Livia

Tuorlantie 1
21500 PIIKKIÖ

Finalistit 
305 Lähihoitaja

Anni Launonen
Stadin ammattiopisto

Pirjo-Riitta Ruohonen
Kirsi Hellman-Suominen
Turun ammatti-instituutti

040 334 0033
anni.launonen
@edu.hel.fi


044 907 3471
pirjo-riitta.
ruohonen@turku.fi

044 907 3977
kirsi.hellman-suominen
@turku.fi

Kilpailijapari /
oppilaitoksen toimipiste 
15.1.2014

Stadin ammattiopisto
Hyvinvoinnin toimiala
Vilppulantien toimipaikka 
00099 HELSINKI

Turun ammatti-instituutti
Pirjo-Riitta Ruohonen
044 907 3471
Uudenmantie 43
20720 TURKU 
Finalistit
306 Puhdistuspalvelu

Seija Lehmus
Turun ammatti-instituutti

040 183 4478
seija.lehmus
@turku.fi
Ei ole  15.1.2014

Turun ammatti-instituutti

Tommilankatu 24
20300 TURKU 

Finalistit 
307 Vaatteenvalmistus Maarit Toivola
Turun ammatti-instituutti
044 907 3928
maarit.toivola
@turku.fi 
Ei ole  16.1.2014

Turun ammatti-instituutti

Aninkaistenkatu 7
20100 TURKU 

Finalistit 
308 Somistus Marjo Koli-Lehto
Salon seudun ammattiopisto 
044 770 4272 
marjo.koli-lehto
@sskky.fi
Kaksi kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste 14.1.2014 

 

Salon seudun ammattiopisto
Venemestarinkatu 39
24240 SALO

Mira Lahtinen
Etelä-Savon ammattiopisto
MIKKELI

Finalistit
309 Hevostenhoito Anna Pajanen
Axxell Utbildning ab 
044 739 7311
anna.pajanen
@axxell.fi
Kolme kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste 14.1.2014

Axxell Brusaby

Brusabyntie 2
25700 KEMIÖ

Finalistit
310 Yrittäjyys Tarja Moisio-Rannikko
Loimaan ammatti-
ja aikuisopisto 
044 090 1291
tarja.moisio-rannikko
@lskky.fi 
Ei ole  9.1.2014

Loimaan ammatti-ja aikuisopisto,
Turuntie 31
32200 LOIMAA

Tampereen seudun ammattiopisto TREDU
Seppo Pylvänäinen

Ylä-Savon koulutuskuntayhtymä
Tero Rönkä 

Omnian ammattiopisto
Tuula Kurkisuo-Stolpe
046 851 3643

Vaasan ammatti-opisto
Carola Holmlund

Suomen Liikemiesten kauppaopisto
Pirkko Peiponen

Finalistit
311 Eläintenhoito Taru Tukia (Mäenpää)
Ammattiopisto Livia
050 430 6628
taru.tukia@livia.fi
Kaksi kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste  14.1.2014 

Axxell Brusaby
Brusbabyntie 2
25700 KEMIÖ

Ylä-Savon ammattiopisto
Johanna Virtanen/ 040 079 8523
Peltosalmen yksikkö

Kotikyläntie 254
74150 IISALMI
Finalistit
312 Matkailu Matti Simi
Oulun seudun ammattiopisto 
matti.simi@osao.fi Kaksi kilpailuparia / oppilaitoksen toimipiste   9.1.2014

Lapin matkailuopisto, Levi-instituutti
Jani Vaattovaara, 040 721 1345
Valtatie 82
99100 KITTILÄ

Porvoon ammattiopisto
Anneli Sagulin,
0400 360 569
Aleksanterinkatu 20
06100 PORVOO

Tredu Tampereen seudun ammattiopisto
Pirkko Karvonen,
040 711 5390
Santalahdentie 10
33230 TAMPERE
Finalistit
313 Taloushallinto Jyrki Rahikainen
Koulutuskeskus Salpaus 
044 582 0566
jyrki.rahikainen
@salpaus.fi
Joukkuekilpailu (2 henkilöä / joukkue)
Ei joukkuerajoituksia. 
15.1.2014  Koulutuskeskus Salpaus
Kauppa ja hallinto
Ståhlberginkatu 4 A
15110 Lahti 
Finalistit
401 Huonekalupuuseppä Harry Kankare
Turun ammatti-instituutti 
044 907 3060
harry.kankare
@turku.fi
Yksi kilpailija / oppilaitoksen toimipiste  15.1.2014 

Turun ammatti-instituutti
Hamppukatu 2
02010 TURKU

Lapin ammattiopisto
Juha Suomalainen / .0207984132
Jokiväylä 9 
96300 ROVANIEMI

Luksia Länsi-Uudenmaan ammattiopisto
Vesa Kupila / 044 369 6343
Ojakkalantie 6 
03100 NUMMELA

Saimaan ammattipisto Sampo
Vesa Markkanen / 040 539 9793
Koulukatu 5
55120 IMATRA

Finalistit
402 Ilmastointiasennus Egert Viitala
Turun ammatti-instituutti 

044-907 3941
egert.viitala
@turku.fi

 
Ei ole 31.1. -
1.2.2014
Turku
Rakennusmessut 
Finalistit 
403 Kivityöt Oliver Steller
Koulutuskeskus Salpaus 

oliver.steller
@salpaus.fi

 

Kaksi kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste   Koulutuskeskus Salpaus

Vipusenkatu 3
15220 LAHTI
Finalistit
404 Maalaus ja tapetointi Kirsti  Salo
Turun ammatiopistosäätiö 
041 549 8012
kirsti.salo@taos.fi 
Yksi kilpailija / oppilaitoksen toimipiste  12.12.2013 

Turun ammattiopistosäätiö

Teijonkatu 5
20750 TURKU 

Finalistit
405 Putkiasennus Aulis Vieno
Turun ammatti-instituutti 
044 907 3182
aulis.vieno@turku.fi 
Kaksi kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste 

Turun semifinaali
14.-15.1.2014

Kemin semifinaali
16.-17.1.2014 

Turun ammatti-instituutti
Hamppukatu 2
02010 TURKU

 

Ammattiopisto Lappia
Tietokatu 2
94600 KEMI
Finalistit 
406 Sähköasennus Seppo Moisio
Turun ammatti-instituutti 
050 428 3157
seppo.moisio
@turku.fi 
Yksi kilpailija /
oppilaitoksen toimipiste 
14.1 ja 15.1.2014  

Turun ammatti-instituutti
Kukkulakuja 3
20100 TURKU 

Markku Räty,
Pohjois-Karjalan ammattiopisto Joensuu,
80101 JOENSUU

Finalistit 
407 Talonrakennus, kirvestyöt Mika Rekola
Raision seudun ammattiopisto 
mika.rekola@raseko.fi 

Yksi kilpailija / oppilaitoksen toimipiste

Jos aloittavia ryhmiä 3 tai enemmän niin
kaksi kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste 

14.1.2014

Ammattiopisto Lappia
Kari Höynälä, 040 5874940
Etappitie 4, 95400 TORNIO

Etelä-Savon Ammattiopisto / Juvan rakennusosasto
Olli Kosonen, 044 7115943
Tirrolantie 7, 51900 JUVA

Tampereen seudun ammattiopisto / Kangasalan rakennusosasto
Timo Jokinen, 050 3284788
Sahalahdentie 22, 36270 KANGASALA

Salon seudun ammattiopisto
Jouni Leppälä, 044 7704424
Mariankatu 20, 24240 SALO

Finalistit 

 

408 Talonrakennus, muuraus ja laatoitus


Jyrki Johansson
Raision seudun koulutuskuntayhtymä (Raseko)

044 705 7641
jyrki.johansson
@raseko.fi
Kaksi kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste 16.1.2014

Jyväskylä ammattiopisto
Hannu Korhonen, 040 341 5544
Viitaniementie 1 E, JYVÄSKYLÄ

Etelä-Savon Koulutuskuntayhtymä / Pieksämäen rakennusosasto
Hannu Toivanen, 050 448 5540
Kuusitie 41, PIEKSÄMÄKI

Raision Seudun Koulutuskuntayhtymä/ Raisio ammattiopisto
Mika Aaltonen, 044 705 7642
Eeronkuja 3 , RAISIO

 

OPTIMA
Johan Sulkakoski, 044 721 5217
Puutarhakatu 30
68600 PIETARSAARI
Finalistit 
410 Viherrakentaminen Hannu Haapamäki
Ammattiopisto Livia 
050 303 9802
hannu.haapamaki
@livia.fi
Kaksi kilpailijaparia / oppilaitos   14.1.2014

Ammattiopisto Livia

Tuorlantie 1
21500 PIIKKIÖ

Finalistit
501 Kondiittori Kristiina Lehto
Turun ammatti-instituutti 
044 907 3901
kristiina.lehto
@turku.fi 
Kaksi kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste 14.1.2014 

Turun ammatti-instituutti
Aninkaistenkatu 7
20100 TURKU

Sirpa Heinonen
Ammattiopisto Lappia
Urheilukatu 6
95400 TORNIO 

Finalistit 
502 Ravintolakokki Daniel Lemberg
Turun ammatti-instituutti 
040 181 3988
daniel.lemberg
@turku.fi
Ei ole  14.1.2014 

Turun ammatti-instituutti

Lemminkäisenkatu 18 D
20540 TURKU 

Finalistit
503 Cateringkokki Maija-Leena
Haapa-alho
Naantalin ammattiopisto 
044 705 7551
maija-leena.
haapa-alho@raseko.fi 
Kaksi kilpailuparia / oppilaitoksen toimipiste 

Raision semifinaali:
14.1.2014

Riihimäen semifinaali:
16.1.2014

Seinäjoen semifinaali:
14.1.2014

Kuopion semifinaali:
14.1.2014

Tampereen semifinaali
15.1.2014

Pietarsaaren semifinaali:
16.1.2014

Raision ammattiopisto
Eeronkuja 3,
21200 RAISIO

Riihimäki

Koulutuskeskus Sedu
Minna Luomanen / 040 868 0735
Törnäväntie 24 (koulutalo)
60200 SEINÄJOKI

Savon ammatti- ja aikuisopisto
Matkailu-, ravitsemis- ja talousala
Anne Salmela / 044 785 3232
Sammakkolammentie 2
70201 KUOPIO

Tampereen seudun ammattiopisto, Tredu
Marja Tiainen / 040 801 6048
Santalahdentien toimipiste
Santalahdentie 10, 33230 TAMPERE

Optima, Kerstin Ström, 0503627572
Puutarhankatu 30, 68600 PIETARSAARI

Finalistit 
504 Tarjoilija Vuokko Lindström
Turun ammatti-instituutti 
040 189 6937
vuokko.lindstrom
@turku.fi 
Kaksi kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste 15.1.2014 

Turun ammatti-instituutti,
Lemminkäisenkatu 18 D

20540 TURKU 

Koulutuskeskus Salpaus, Kulinaaritalo
Svinhufvudinkatu 6
15110 LAHTI

Espoon seudun koulutuskuntayhtymä Omnia

Savon ammatti- ja aikuisopisto
KUOPIO

 

Finalistit 
601 Automaatioasennus Jukka Palin
Salon seudun ammattiopisto 
044 770 4269
jukka.palin
@sskky.fi
 Kolme kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste 10.-12.12.
2013

Salon seudun ammattiopisto,

Venemestarinkatu 35
24240 SALO 

Finalistit
602 Elektroniikka Raimo Mäkelä
Salon seudun ammattiopisto 
044 770 4295
raimo.makela
@sskky.fi 
 Ei ole 15.1.2014
Varapäivä: 16.1.2014 

Salon seudun ammattiopisto,

Venemestarinkatu 35
24240 SALO 

Finalistit
603 Koneistus Pekka Suominen
Turun ammatti-instituutti
040 181 2704 
pekka.suominen
@turku.fi
Kaksi kilpailijaa /
oppilaitoksen toimipiste

9.-13.12.2013

Varapäivä: 16.12.2013

Turun ammatti-instituutti
Hamppukatu 2
02010 TURKU 

Hannu Pirkalaniemi
050 302 5523
Tampereen seudun ammattiopisto
Kankaantaankatu 4
37100 NOKIA 

Veli-Matti Hauta
040 586 7975
Vaasan ammattiopisto
Sepänkyläntie 16 6
5100 VAASA

Jarmo Tapaninen
044 711 5931
Etelä-Savon ammattiopisto
Otavankatu 4
50100 MIKKELI

Jarkko Ruotsalainen
040 177 8536
Ylä-Savon ammattiopisto
Asevelikatu 4
74100 IISALMI

Jari Lehtonen
040 126 4823
Omnian ammattiopisto
Upseerinkatu 11
02600 ESPOO

Finalistit
604 Laborantti Sonja Kannisto
Turun ammatti-instituutti 
044 907 3935
sonja.kannisto
@turku.fi 
Ei ole  15.-16.1.2014 

Turun ammatti-instituutti

Kukkulakuja 3
20100 TURKU 

Finalistit
605 Levy ja hitsaus Jorma Mörsky
Loimaa ammatti- ja aikuisopisto 
044 090 1216
jorma.morsky
@lskky.fi
Kaksi kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste 11.-12.12.2013

Jyväskylän ammattiopisto
Viitaniementie 1C
40100 Jyväskylä

Keuda
Sarviniitynkatu 9
04200 Kerava

Ammattiopisto Lappia
Tietokatu 2
94600 Kemi

Loimaan ammatti- ja aikuisopisto
Myllykyläntie 8
32200 Loimaa

Koulutuskeskus Sedu
Törnäväntie 24
60200 Seinäjoki

Savon ammatti- ja aikuisopisto
Osmajoentie 28
78210 Varkaus

Finalistit
606 Mekatroniikka Jyri Tulonen
Turun ammatti-
instituutti 
044 907 3900
jyri.tulonen@turku.fi 
Kaksi kilpailuparia / oppilaitoksen toimipiste 8.-10.1.2014

Turun ammatti-instituutti

Hamppukatu 2
20740 TURKU 

Finalistit 
607 Koneenasennus ja kunnossapito Veikko Koivukangas
Turun ammatti-instituutti
050 407 1525 
veikko.koivukangas
@turku.fi
Neljä kilpailuparia / oppilaitoksen toimipiste  14.-16.1.2014 Turun ammatti-instituutti
Hamppukatu 2
20100 TURKU

Savon ammatti- ja aikuisopisto
Presidentinkatu 3
70100 KUOPIO
 
Oulun seudun ammattiopisto
Kaukovainion yksikkö, tekniikka
Kotkantie 2 A
90250 OULU 
Finalistit
TaitajaPLUS            
Artesaani Anne Hautala
Bovallius - ammattiopisto
0400 206 700
anne.hautala
@bovallius.fi 
Kaksi kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste 15.1.2014 

Bovallius- ammattiopisto

Keskussairaantie
JYVÄSKYLÄ
Finalistit
Asiakaspalvelu ja myynti Nina Tamminen
Bovallius-ammattiopisto
040 900 0059
nina.tamminen
@bovallius.fi
Kolme kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste 15.1. ja 16.1.2014 

Bovallius- ammattiopisto

Vähäheikkiläntie 50
20810 TURKU

Finalistit
Kiinteistönhoito Mika Öhberg
Bovalius-ammattiopisto
040 900 0049
mika.ohberg
@bovallius.fi
Kaksi kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste 14.1.2014 

Bovallius- ammattiopisto

Vähäheikkiläntie 50
20810 TURKU
Finalistit
Puhdistuspalvelu Marja-Riitta Salonen
Bovallius-ammattiopisto
040 900 0031
marja-riitta.salonen
@bovallius.fi
Kaksi kilpailijaa / oppilaitoksen toimipiste 16.1.2014 

Bovallius- ammattiopisto

Vähäheikkiläntie 50
20810 TURKU
Finalistit